W grupie wiewiórek od października wdrażamy innowację pedagogiczną
pt.,, Joga- dzieci w świecie ruchu ” napisaną przez Dorotę Żułtowską.

Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również aktywność, która wpływa wszechstronnie na rozwój dziecka angażując wszystkie sfery jego osobowości. Pracując z ciałem wpływamy na jego emocje, uczucia, wrażenia. Wartością zajęć samą w sobie jest ruch, zabawa i kreatywność których doświadczają dzieci na zajęciach. To co najbardziej ich motywuje to czerpanie radości z zabawy, odkrywanie, ciekawość tworzenia i chęć zdobywania nowych doświadczeń.

Korzyści jakie dzieci odnoszą w trakcie zajęć jogi to:

· budowanie zaufania do samego siebie, wzrost poczucia własnej wartości, wiara we własne możliwości,

· samoakceptacja oraz akceptacja innych,

· zdolność koncentracji,

· odreagowanie stresu i niepokoju,

· umiejętność rozpoznawania i wyrażania swoich emocji,

· rozwijanie świadomości ciała, a także otoczenia, przyrody, zwierząt,

· relaksacja,

· rozwijanie koordynacji, równowagi, poprawa postawy ciała,

· rozwijanie kreatywności, wspieranie indywidualnego rozwoju,

· nabywanie umiejętności komunikacji i współdziałania w grupie.

Zajęcia rozpoczynamy od rozgrzewki która jest ważnym elementem przygotowującym ciało dziecka do wykonywania zasadniczych pozycji jogi. Pozycje czyli asany oparte są na elementach przyrody, znanych roślinach, zwierzętach(żabka, lew, kot, pies, pszczoła, drzewo, itp.). Wykorzystujemy do tego także różnego rodzaju bajki czy opowieści.
Ważnym elementem jest również poznanie sposobów relaksacji i poprawnego oddechu.

Do poszczególnych ćwiczeń i zabaw wracam wielokrotnie, aby dziecko mogło je utrwalić
i włączyć do swoich doświadczeń.

Ćwiczenia trwają do 30 minut raz w tygodniu

Dorota Żułtowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *