W ubiegłym tygodniu grupa Wiewiórek rozpoczęła realizację projektu pt. „Czyściochowe przedszkole”, organizowanym przez firmę Rossmann. Głównym celem programu jest kształtowanie u dzieci potrzeby dbania o higienę osobistą. Pierwszy blok tematyczny dotyczył dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci uczestnicząc w zajęciach dowiedziały się , że zęby są częścią układu pokarmowego i że są ważne. Na początku zapoznaliśmy się z budową układu pokarmowego. Następnie przedszkolaki dowiedziały się jak często powinny myć zęby i jaka technika podczas mycia zębów jest prawidłowa. Każdy z przedszkolaków miał okazję przećwiczyć prawidłową technikę mycia zębów na fantomie. Podczas naszych zajęć dzieci podjęły próbę odpowiedzi na następujące pytanie : Czy jajka i zęby są do siebie podobne? Odpowiedzi dzieci różniły się od siebie. Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź , przeprowadziliśmy więc następujące doświadczenie. Ugotowane jajka zanurzyliśmy w szklance z wodą oraz w szklance z octem na 24 godziny. Już po chwili dzieci zauważyły , że jajko zanurzone w occie pokryło się bąbelkami, co wzmożyło ich ciekawość. Na końcowe wyniki doświadczenia musieliśmy jednak poczekać całe 24 godziny. Po upływie tego czasu okazało się , że skorupka jajka zanurzonego w occie została mocno uszkodzona, co oznacza że kwas niszczy szkliwo naszych zębów. Teraz już wiemy, że mycie zębów to bardzo ważna sprawa.

Katarzyna Twardowska