5 marca przypada Ogólnopolski Dzień Dentysty. Celem obchodów tego dnia jest nie tylko docenienie i uhonorowanie pracy lekarzy stomatologów, ale też podkreślenie potrzeby leczenia jamy ustnej i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka. Dlatego też w piątek grupa Biedronek obchodziła taki dzień. Dzieci dowiedziały się jak wygląda gabinet stomatologiczny, jakich narzędzi używa dentysta i na czym polega jego praca.
Jak ważne jest systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia.
Dzieci wysłuchały opowiadania: „O Jurku, którego bolał ząb”, dzięki czemu dowiedziały się dlaczego ważne są wizyty w gabinecie dentystycznym.
Mówiliśmy także o etapach mycia zębów i że zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa jest również ważna dla zdrowych ząbków. Kolejnym tematem było omówienie co szkodzi naszym zębom, a co im pomaga. Dzieci dopasowywały obrazki zdrowej żywności oraz produktów, które psują nasze ząbki do: ząbka wesołego i smutnego.
Śpiewaliśmy piosenkę ,,Szczotka ,pasta” z repertuaru zespołu ,,Fasolki”.
Przeliczaliśmy ząbki, a następnie każdy przedszkolak mógł wykazać się swoimi umiejętnościami praktycznymi szczotkując ząbki na modelu stomatologicznym. Mogliśmy także poczuć się jak prawdziwy dentyści, bawiąc się ciastoliną, tworząc nowe zęby, czy kolorowe plomby.
Na koniec zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną i otrzymały dyplomy.

Dorota Żułtowska

Dagmara Rogóż