Złota jesień zawitała do naszego przedszkolnego ogrodu. Pomalowała liście na drzewach na żółto, czerwono, pomarańczowo i brązowo. Trawę przykryła liśćmi, a my rozpoczęliśmy z liśćmi jesienne zabawy. Slalom między górami liści, skoki przez liściowe góry, skoki w liście, łapanie spadających liści, zabawy z chustą i nasze ulubione obserwacje przyrody z użyciem lupy.

W naszym kąciku pewnego dnia pojawił się również wiklinowy kosz z darami jesieni, który nasza Pani dostał od Pani Jesienni w drodze do przedszkola. W koszu znajdowały się  kasztany, żołędzie, orzechy, różnorodne liście: klonu, dębu, kasztanowca, jarzębiny oraz jesienne warzywa i owoce. Chętnie rozpakowaliśmy koszyk i przystąpiliśmy do poznawania i zabaw z liśćmi. Następnie przeliczaliśmy kasztany, żołędzie, dopasowywaliśmy liście i ich owoce do obrazków. Na półkach w naszym jesiennym kąciku pojawiły się także jesienne przetwory, konfitury… oraz dynie, cukinie, ogórki, śliwki, jabłuszka je także liczyliśmy i umieszczaliśmy w naszej spiżarni na określonych półkach. Wszystko z naszego kącika wykorzystywaliśmy do jesiennych zabaw, matematyki, doświadczeń oraz prac plastycznych. Powstała m.in. rzeźba z natury, drzewa malowane patyczkami, parasole na jesienny deszcz, tęcza z kropek z plasteliny. Pomyśleliśmy również o zwierzętach i przygotowaliśmy domek dla jeża, aby w chłodne, jesienne dni miał dokąd wracać i mógł czuć się bezpiecznie, bo prawdziwi z nas miłośnicy przyrody😊.

Małgorzata Witkowska
Małgorzata Reksulak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *