Jest to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania przede wszystkim dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Nieruchomy obraz pozwala widzowi wyciszyć się i skoncentrować na większej ilości szczegółów. Jednocześnie pozostawia także miejsce na własną interpretację, rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Dzisiaj w przedszkolu gościliśmy taki właśnie „teatr”. Dzieci obejrzały, a przede wszystkim – wysłuchały bajkę z niezwykle prawdziwym i pouczającym morałem pt. „Mądra kurka”. Następnie, dzieci wykorzystując otrzymane rekwizyty, odtwarzały różne czynności i dźwięki z wysłuchanej bajki, a także odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. Taki bezpośredni kontakt z prowadzącym – aktorem, bardzo się wszystkim spodobał.

Aneta Czaplińska