W dniu 04 grudnia w grupie wiewiórek rozmawialiśmy na temat tradycyjnego święta górniczego –„Dnia  Górnika”, obchodzonego w Polsce właśnie tego dnia.  Przedszkolaki dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią. Obejrzały zdjęcia przedstawiające kopalnie węgla kamiennego i pracujących tam górników. Zobaczyły jak wygląda roboczy ubiór górnika pracującego pod ziemią oraz jak wyglądają narzędzia, których używają górnicy podczas swojej ciężkiej pracy. Dzieci zapoznały się z takimi pojęciami jak czako, sztygar, kilof czy perlik.  Zapoznały się również
z wyglądem odświętnego munduru górnika. Wysłuchały informacji na temat symboliki poszczególnych części garderoby górnika.  W tym, dniu przeprowadziliśmy również  zabawy badawcze z wykorzystaniem węgla, dowiedzieliśmy się do produkcji czego jest on wykorzystywany. Poznaliśmy węgiel do rysowania oraz wykonaliśmy prace plastyczną za pomocą tego właśnie węgla. Ponieważ jesteśmy bardzo twórczą grupą tego dnia  stworzyliśmy również odświętne górnicze czapki. Teraz już wiemy czym zajmują się górnicy, jak trudną, ciężką i niebezpieczną mają pracę. 

Katarzyna Twardowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *